kuran.com

Hadis

HADİS: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah Teala Hazretleri hastalığı da ilacı da indirmiştir. Ve her hastalığa bir ilaç varetmiştir. Öyleyse tedavi olun. Ancak haram olan şeyle tedavi olmayın."

FASIL: TIBB VE RUKYE BÖLÜMÜ

KONU: Tedavinin Cevazı

RAVİ: Ebu`d Derda

KAYNAK: Ebu Davud, Tıbb 11, (3874)

HADİS: Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: "Şafi-i Kerim Allah Teala Hazretleri, her ne hastalık indirmişse onun devasını da indirmiştir." (Ebu Davud ve Tirmizi`de şu ziyade var: "Tek bir hastalığın ilacı yoktur" dedi. Kendisine: "O hangi hastalıktır?" diye soruldu da: "İhtiyarlık!" cevabını verdi.")

FASIL: TIBB VE RUKYE BÖLÜMÜ

KONU: Tedavinin Cevazı

RAVİ: Ebu Hüreyre

KAYNAK: Buhari, Tıbb 1, Ebu Davud, Tıbb 1, (3855); Tirmizi, Tıbb 2, (2039); İbnu Mace, Tıbb 1, (3436)

HADİS: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Her hastalığın bir devası vardır. Hastalığın ilacına rastlanırsa Allah Teala`nın izniyle hastalıktan şifa bulur."

FASIL: TIBB VE RUKYE BÖLÜMÜ

KONU: Tedavinin Cevazı

RAVİ: Cabir İbnu Abdullah el-Ensari

HADİS: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hastalarınızı yeyip içmeye zorlamayın. Zira Allah Teala Hazretleri onlara yedirir içirir."

FASIL: TIBB VE RUKYE BÖLÜMÜ

KONU: Tedavinin Mekruhluğu

RAVİ: Ukbe İbnu Amir

KAYNAK: Tirmizi, Tıbb 4, (2041); İbnu Mace, Tıbb 4, (3444)

HADİS: Resulullah (sav)`a hastalığı sırasında ağzından ilaç içirdik. Bize içirmememizi işaret etti. Ancak biz (itirazını) hastalarda ilaca karşı görülen nefret (diye) değerlendirmiş (ve içirmiştik). Kendine gelince: "Bana ilaç vermeyin demedim mi?" diye bizi payladı. Biz, davranışımızın sebebini: "(Herhalde) hastaların ilaca gösterdikleri nefret olarak değerlendirdik" diye açıkladık. (Resulullah, buna rağmen öfke izhar edip, herkesi cezalandırmak üzere): "İlaçtan içmedik kimse kalmayacak!" emretti ve: "Abbas hariç hepinizi göreceğim, zira o (bana zorla ilaç içirirken) yanınızda değildi" buyurdu.

FASIL: TIBB VE RUKYE BÖLÜMÜ

KONU: Tedavinin Mekruhluğu

RAVİ: Aişe

KAYNAK: Buhari, Tıbb 21, Meğazi 83; Müslim, Selam 83, (2213)

keyboard_arrow_up