kuran.com

Hadith

Hadith: Ben Resulullah (sav)`ın ne sükürrüce (denilen tahta sofra) üzerinde yemek yediğini, ne ona inceltilmiş (yufka) ekmek ) yapıldığını ve ne de yemek masası (hıvan) üzerinde yemek yediğini hatırlamıyorum." Enes`in bu sözünü rivayet eden Katade`ye "Pekiyi neyin üzerinde yemek yiyorlardı?" diye sorulmuştu, "Sofralar üzerinde" diye cevap verdi.

Section: YİYECEKLER BÖLÜMÜ

Subject: Yeme Adabı

Narrated By: Enes

Source: Buhari, Et`ime 8, 26, Rikak 17; Tirmizi, Et`ime 1 (1789)

Hadith: Sehl İbnu Sa`d radıyallahu anh`a sordum: "Resulullah (sav) hiç (kepeksiz has undan yapılmış) beyaz ekmek yedi mi?" Bana şu cevabı verdi: "Hayır! Resulullah (sav) Allah`ın O`nu peygamber olarak gönderdiği günden ölünceye kadar hiç beyaz ekmek görmedi." Ben tekrar sordum: "Elekleriniz var mıydı?" "Hayır!" dedi, "Aleyhissalatu vesselam Allah`ın kendisini peygamber olarak gönderdiği günden ölünceye kadar hiç elek görmemiştir." "Öyleyse," dedim, "siz arpa ununu elemeden nasıl yiyebiliyordunuz?" "Arpayı öğütüyorduk, sonra üflüyorduk. Üfrüğümüzün tesiriyle uçabilen (kepek) uçuyor geri kalan kısmına su katıp [hamur yapıyor] ve yiyorduk" diye cevap verdi.

Section: YİYECEKLER BÖLÜMÜ

Subject: Yeme Adabı

Narrated By: Ebu Hazım İbnu Dinar

Source: Buhari, Et`ime 22,10; Tirmizi, Zühd 38, (2365)

Hadith: Biz Resulullah (sav)`ın yanında yemeğe oturunca, Resulullah (sav) yemeye başlamadıkça, kesinlikle elimizi yemeğe vurmazdık. Bir seferinde yine O`nunla yemeğe oturmuştuk. Derken bir cariye (küçük kız çocuğu) geldi, sanki arkasından bir iteni var gibi hemen elini yemeğe soktu. Resulullah (sav) elinden tuttu. Arkadan bir bedevi geldi, sanki onun da arkasından iten biri vardı, alelacele o da elini yemeğe soktu. Aleyhissalatu vesselam onun da elinden tuttu. Ve şunu söyledi: "Şeytan, üzerine Allah`ın ismi zikredilmeyen yemeği kendine helal addeder. Nitekim, sayesinde yemeğimizi kendine helal kılmak için bu cariyeyi getirdi. Ben de elinden tuttum. Bunun üzerine şu bedeviyi getirip onunla yemeği kendine helal kılmak istedi, ben onun da elinden tuttum. Nefsim elinde olan Zat-ı Zülcelal`e yemin olsun şeytanın eli o ikisinin eliyle birlikte avucumdadır." "Resulullah (sav) bunları söyledikten sonra besmele çekip yemeye başladık.

Section: YİYECEKLER BÖLÜMÜ

Subject: Yeme Adabı

Narrated By: Huzeyfe

Source: Müslim, Eşribe 102, (2017); Ebu Davud, Et`ime 16, (3766)

Hadith: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden kim bir şey yerse "Bismillah (Allah`in adıyla)" desin. Bidayette söylemeyi unutmuşsun sonunda şöyle söylesin: "Bismillahi fi evvelihi ve ühirihi (başında da sonunda da Bismillah)."

Section: YİYECEKLER BÖLÜMÜ

Subject: Yeme Adabı

Narrated By: Aişe

Source: Ebu Davud, Et`ime 16, (3767); Tirmizi, Et`ime 47, (1859)

Hadith: Resulullah (sav) ashabından altı kişi içerisinde yemek yiyordu. Derken bir bedevi geldi. (Besmele çekmeksizin) iki lokmada yutuverdi. Resulullah (sav): "Eğer bu adam besmele çekseydi yemek hepinize yeterdi!" buyurdu.

Section: YİYECEKLER BÖLÜMÜ

Subject: Yeme Adabı

Narrated By: Aişe

Source: Tirmizi, Et`ime 47, (1859)

keyboard_arrow_up